Fanoušek o českém kotli na MS v Rize. A co příhoda s izraelským staříkem?

Čeští fanoušci na světovém šampionátu | Foto: Osobní archiv Pavla Rajtmajera

21. února 2023, 19:20

Pavel Mandát

Češi jsou známi svou vášní pro fandění nejen při hokejových zápasech. I proto vznikne na nadcházejícím světovém šampionátu v Rize vyloženě český kotel, ve kterém se budou moci seskupit všichni čeští fanoušci. Nejen o tom vypráví v rozhovoru jeden z hlavních organizátorů Pavel Rajtmajer.

Jak vznikla myšlenka organizovat na mistrovství světa český kotel?
Během světových šampionátů se potkáváme se spoustou českých fanoušků, kteří jsou ale při zápasech většinou rozeseti po různých sektorech stadionu. Hlavně na hokejových mistrovstvích, které nejsou pořádány v blízkosti České republiky se často stává, že stadiony nejsou úplně plné. Proto se pak snažíme domluvit s pořadateli, abychom se my Češi mohli sejít v jednom sektoru. Někdy nám to umožní – jako například na mistrovství světa 2017 v Paříži. Jindy ale ne, to se stalo třeba v Dánsku o rok později. Po šampionátu v Tampere 2022 jsme se parta z celé republiky (Ostrava, Olomouc, Brno, Dačice, Ústí, Sušice) domluvili, že by bylo dobré některé věci související s účastí na šampionátech řešit kolektivně a s předstihem, mimo jiné zkusit zařídit český kotel.

A tak jste oslovili hokejový svaz.
Ano. Otcem myšlenky oslovit hokejový svaz je Robert z Olomouce, který se o to pokoušel už v minulých letech, ale nikdy se nedočkal odpovědi. Až v roce 2022 se nám ozval zpět pan Hadamczik, a vyslechl si nás, za což bychom mu chtěli poděkovat. Některé naše myšlenky ho oslovily a následně jsme tohle všechno začali na svazu řešit hlouběji. Nyní jsme ve fázi, kdy se nám začíná rodit konkrétní výstup.

„Vybrali jsme sektor 202 za brankou."

Do jakého sektoru si tedy mají čeští fanoušci kupovat vstupenky?
Vybrali jsme sektor 202 za brankou. Tímto bychom tedy chtěli fanoušky, kteří se chtějí zapojit do aktivního fandění poprosit, aby si kupovali lístky právě sem.

Když říkáte: Zúčastnit se aktivního fandění, bude mít český kotel v Rize i svého speakera?
Debatovali jsme o tom, ale zatím žádný konkrétní závěr nepadl. Zápasů ve skupině je víc a určitě se vždycky někdo najde, kdo bude mít silnější hlas a bude chtít předvolávat. Když by tam byli navíc kluci s trubkami a bubny, bylo by to super.

A trubky a bubny nejsou u mnohdy možná až úzkostlivých organizátorů problém?
Ano, bývá s tím potíž. Někdy nás, přesněji řečeno kamaráda Balooa, s trubkou i dovnitř pustí, ale už mu nedovolí s ní fandit. K tomu došlo například loni v Tampere. Přitom, když to Baloo na stadionu při zápase rozjede, je to nezapomenutelný zážitek, jako to ukázali spolu s jeho bráchou třeba v Kodani 2018. Toto je jedna z dalších věcí, proč jsme hokejový svaz oslovili a máme od nich přislíbenou pomoc. Já mám osobní zkušenost z Paříže 2017, že mě na první zápas s bubnem nepustili, ale když jsem poté organizátorům poslal svoje údaje a fotku, už souhlasili. To je myslím také jedna z možností řešení.

„Určitě se vždycky někdo najde, kdo bude mít silnější hlas a bude chtít předvolávat."

Co vlastně říkáte na Rigu jakožto dějiště následujícího světového šampionátu?
Těším se. V tamní aréně jsem ještě nebyl, ale když jsem loni jel do Tampere na motorce, cestou tam i zpět jsem v Rize přespával. Oba dny byly ale deštivé, takže doufám, že tentokrát bude na poznávání Rigy hezčí počasí.

Čeští fanoušci na světovém šampionátu

Čeští fanoušci na světovém šampionátu | Foto: Osobní archiv Pavla Rajtmajera

I tentokrát pojedete na motorce?
(rozesměje se) Je to v řešení. Strašně rád bych každopádně jel. Z hlediska časového to ale vypadá, že na první zápasy poletím a na ty případné závěrečné snad vyjde motorka.

Když jedete takovou štreku na motorce, to si člověk musí připadat trochu jako Lorenzo Lamas v seriálu Odpadlík, ne? Pocit osobní volnosti musí být parádní.
Přesně tak! Akorát, že Lorenzo Lamas jezdil v seriálu bez helmy a na nablýskané motorce, která je samý chrom. Já helmu používám a mám pro dlouhé cesty vhodnější cestovní enduro, které se nemusí tak často leštit. (směje se) Jinak je to ale přesně tak, jak říkáte. Člověk si na motorce odpočne, navíc je sám svým vlastním pánem a jak se říká… Cesta je cíl. (usmívá se)

„Nejkrásnější na tom bylo, že pánovi bylo 72 let a úplně z něj čišela taková pohoda a dobrá nálada."

A co zážitky z cest na světové šampionáty?
Je jich spousta, zrovna na loňský rok mám krásnou vzpomínku. Na hranicích Lotyšska s Estonskem jsem potkal pána, který jel taky na motorce. Začali jsme si povídat a postupně z něj vypadlo, že je z Izraele a že si udělal půlroční výlet na motorce skrz Evropu. Nejkrásnější na tom bylo, že pánovi bylo 72 let a úplně z něj čišela taková pohoda a dobrá nálada. Strašně mě to nabudilo.

Technické problémy se vám na cestách zatím vždy vyhnuly?
Musím zaklepat, zatím jo. Občas se něco malého samozřejmě vyskytne, ale vozím si nářadíčko, takže s menšími neduhy si dokážu poradit. Dneska jsou motorky naštěstí už dost spolehlivé.

Ale připravit stroj na takovou nálož kilometrů nějaký čas zabere, ne?
Nyní už je to pohoda, protože mám novější stroj z roku 2016. Ale vzpomínám si, že na světový šampionát do Minsku v roce 2014 i do Moskvy 2016 jsem jel na stroji z roku 1998. Tam ta příprava byla trochu složitější.

Čeští fanoušci na světovém šampionátu

Čeští fanoušci na světovém šampionátu | Foto: Osobní archiv Pavla Rajtmajera

Kolik světových šampionátů jste absolvoval?
Jezdím od roku 2010. Poté jsem měl malinkou pauzičku a pravidelně začal jezdit od roku 2014. Od roku 2014 jsem vynechal jen dva šampionáty, jeden byl zrušený a jeden se hrál bez diváků. Teď doufám, že budu mít šichtu zase každý rok. (směje se)

„Možnost setkat se s Davidem Jiříčkem pro mě byl skvělý zážitek."

Při zpětném pohledu jste si asi nemohl vybrat lepší první šampionát než ten v roce 2010, co?
To je pravda, tenkrát to bylo kouzelné. Zdálo se, že vypadneme, a nakonec bylo zlato. Škoda, že od té doby už zlato necinklo, ale bronz z Tampere minulý rok taky potěšil. (usmívá se)

Navíc ve Finsku jste se osobně setkal s dalším Plzeňákem Davidem Jiříčkem.
Jo, skvělý zážitek, dokonce to bylo už i s medailí! Pro mě je to okořeněné i tím, že David pochází kousek od mého bydliště a jemu i mladšímu bráchovi Adamovi moc držím palce. Moc děkuju za společnou fotku.

Možná i díky finskému bronzu by do Rigy mohlo dorazit o to víc českých fanoušků. Co vy na to?
S klukama v to doufáme a máme pro fanoušky vzkaz – nebojte se do Rigy vyrazit, není to daleko, takže se dá dojet i autem a přímo na stadionu si zápas určitě užijete více než doma u televize. Čím víc nás tam bude, tím větší a bouřlivější atmosféru při zápasech se nám pro naše hráče podaří vytvořit. Můžete se potkat s tradičními účastníky šampionátů, třeba s Hankou a Drahošem z Votic a Yvetou a Petrem z Oder, nebo s Willim Břízkou, který v Tampere 2022 oslavil jubilejní 30 účast na MS v hokeji. Třeba se i povede, že atmosféru v hledišti výrazně osvěží Baloo s trubkou. Překvapením bude, v jakých stylových kostýmech či maskách přijedou kluci z Olomouce a Ostravy.  Určitě se potkáte i s dalšími pravidelnými účastníky hokejových šampionátů a možná narazíte i na krále českých fanoušků, Fantomase.

Čeští fanoušci na světovém šampionátu

Čeští fanoušci na světovém šampionátu | Foto: Osobní archiv Pavla Rajtmajera

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz